Şekersiz Portala Reçeli Tarifi

Reçel, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bir tür tatlıdır. Bu tatlıyı daha sağlıklı ve daha hafif bir hale getirmek için şekersiz yapabilirsiniz. Şekersiz reçel, diyabet hastaları için oldukça iyi geleceği gibi, kilo vermek isteyenlere de iyi gelir. Normal reçelin içinde bulunan şeker, vücudumuz içi gereksizdir. Çünkü meyvede bulunan şekerin yanı sıra, toz şeker de eklenir ve bu da vücudunuz için gereksiz bir şeker yüklemesi olur.

Şekersiz reçel yaparak hem tatlı ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamış olursunuz. Özellikle portakal, mandalina gibi ekşi meyvelerde daha güzel bir aroma yakalamanızı sağlar. Hafif mayhoş tatta olan bir reçel yaparak kahvaltılarınızın lezzet boyutunu değiştirebilirsiniz.

İşte, şekersiz portakal reçeli tarifi için gerekli malzemeler:
8 adet portakal
2 su bardağı elma suyu
½ su bardağı pekmez
1 çay bardağı bal
3 adet çubuk tarçın
10-12 adet karanfil

 

Portakalların kabuklarını soyun ve kabukları ince ince dilimleyerek bir kabın içerisine alın. Daha sonra portakalın içini de küçük parçalara ayırın.

Bir yandan bir tencere içerisine elma suyunu alın ve kaynatın. Kıvamı yoğunlaşmaya başladığında altını kapatın ve kenarda dinletin.

Elma suyu kenarda beklerken, portakal kabukları ile balı bir kapta; pekmez ile portakal içlerini bir kapta kaynatın. İyice kaynadıktan sonra her ikisinin de altını kapatın.

Büyük bir tencerenin içine portakal kabukları ile hazırladığınız karışımı ve portakal parçalarıyla hazırladığınız karışımı alın. Karışımı biraz karıştırın ve kısık ateşte karıştırın. Üzerine yoğunlaşmış elma suyunu da üzerine ekleyin. Tarçınları ve karanfilleri de ekleyip bir posta daha kaynatın.

Daha sonra reçeli soğumaya bırakın. İyice soğuduktan sonra kavanozların içine koyun ve buzdolabına yerleştirin. Ertesi günden itibaren kahvaltılarda ya da canınızı tatlı çektiği anlarda afiyetle yiyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi şekersiz reçel yapımı mümkün ve oldukça kolaydır. İstediğiniz her meyveden bu reçeli yapabilirsiniz. Bu arada kullanacağınız elma suyunun da hazır olmamasına dikkat edin. Taze sıkılmış elma suyu kullanın, aksi takdirde şekersiz reçelin bir anlamı kalmayacaktır.

Şekersiz portakal reçeli ve farklı meyvelerle yapacağınız şekersiz reçel tariflerini mutlaka deneyin.